Ako si chrániť ruky pri manuálnej práci? Pomôcť vám môžu aj tekuté rukavice

Ako si chrániť ruky pri manuálnej práci? Pomôcť vám môžu aj tekuté rukavice

11.04.2018

Podobne ako si počas práce chránime nohy v správnej obuvi a oči za pracovnými okuliarmi, mali by sme myslieť aj na svoje ruky. Väčšine z nás počas 40-ročnej pracovnej kariéry predsa „zarábajú“ na živobytie.

Zdá sa, že naše ruky sú až príliš dôležité na to, aby ich ktokoľvek ľahkovážne zanedbával. Nedávne štúdie však ukázali, že až 70 % zranení rúk sa na pracovisku udeje preto, že pracovníci nenosia príslušné ochranné rukavice

Prečo sú pracovné rukavice dôležité?

Rukavice sa nám na pracovisku proste nechcú nosiť. Až 21 % z nás si myslí, že nosenie rukavíc v práci je nepohodlné. V 30 % sú to dokonca voľnejšie firemné pravidlá, ktoré umožňujú pracovníkom vyhýbať sa noseniu pracovných rukavíc.

 rukavice do práce

Bez nich sú však naše ruky oveľa náchylnejšie na vonkajšie vplyvy prostredia. Platí to najmä v zamestnaniach s extrémnymi podmienkami, napríklad pri práci v mraze či daždi, práci s horúcimi predmetmi alebo olejovými látkami, ktoré na pokožke držia niekedy aj celú večnosť.

Ranky spôsobené pri práci bez rukavíc síce nemusia vyzerať hrôzostrašne, no môžu vám poriadne strpčiť pár nasledujúcich dní. Najhoršie nastane, ak ich napadne infekcia a poranená koža začne mokvať.

Ručné zábaly a domáce kúpele

Celodenné nosenie rukavíc však môže viesť aj k vzniku rôznych kožných ekzémov.

Nadmerné potenie kože a to, že sa prebytočná voda nemôže z rukavíc odpariť, môže narušiť kožnú mikroflóru a položiť tak základy vznikajúcej zaparenine.

O ruky sa preto adekvátne starajte hlavne doma, kde na to máte čas aj priestor.

Vyskúšajte napríklad zábal z medu, kokosového oleja či mlieka. Tie pokožku zjemnia a navrátia jej zdravý vzhľad a znovu vytvoria prirodzený ochranný filter.

Postup:

Zmiešajte dve lyžice medu s vaječným žĺtkom a lyžicou olivového oleja či mlieka. Túto zmes naneste na ruky a natiahnite si staré vlnené rukavice alebo ponožky. Nechajte pôsobiť asi 15 minút a zmes umyte.

med na ruky

Podobne postupujte pri zábale s kokosovým olejom. Ten nechajte rozpustiť a na pár minút do neho ponorte ruky až po zápästia. Potom ich vyutierajte dosucha mäkkým uterákom.

Ak nie ste typ na podobné “babské” zábaly, kúpte si hydratačný krém na ruky s hojivým účinkom a natierajte si ich minimálne 3x denne. Vyhnite sa však parfumovaným krémom, ktoré môžu citlivú pokožku ešte viac podráždiť.

Vymeňte mydlo

Práca s chemikáliami, napríklad v automobilovom priemysle alebo na pozícii upratovačky, dá pokožke rúk zabrať.

Časté umývanie rúk príliš agresívnym mydlom s nesprávnym pH vo vode nad 35 stupňov našu pokožku extrémne vysúša. Vysušená koža praská a tvoria sa na nej červené fľaky, zádery, zhrubnutia a štípajúce ranky.

Ak sa dá, vymeňte mydlo za iné. Vyhnite sa najmä silne antibakteriálnemu mydlu. Často je to práve ono, používaním ktorého narúšame krehkú rovnováhu mikroflóry na svojich rukách.

Dodržiavajte pitný režim

Aby bola koža správne hydratovaná a vplyvom v práci nepodliehala tak ľahko, dodržiavajte vhodný pitný režim.

 starostlivosť o suché ruky

Tkanivá zostanú elastické aj zvnútra, čo vám pomôže predchádzať extrémnemu vysušeniu či vzniku nepríjemného ekzému.

Vyskúšajte zázračné tekuté rukavice

Áno, aj také existujú. Tekuté rukavice označujú zmes ochranného krému na ruky, ktorý slúži pracovníkom v silne znečistenom prostredí.

Je to jednoduché – votrite si krémovú zmes do pokožky rúk pred samotným začiatkom práce. Všetky nečistoty sa vám síce na koži zachytia, no ľahko ich za pomoci malého množstva vody umyjete spolu s tekutými rukavicami dole.

Krém navyše pokožku rúk chráni a nevysúša. Ľahké a účinné, čo poviete? :)

 tekuté rukavice

Tekuté rukavice sa vhodné najmä do prostredia, v ktorom sa nevyhnete narábaniu s olejom, tukom, lakom, dechtom, lepidlom alebo silikónom.

Zhrnutie

Najlepšou prevenciou pred drobnými zraneniami a bolestivou suchou pokožkou na pracovisku je pravidelné nosenie rukavíc.

Ak vám to však pracovné podmienky nedovoľujú alebo jednoducho rukavice neznesiete, zvoľte inú metódu ochrany, napríklad tekuté rukavice. Pomôžu najmä pri špinavej práci s lepidlom, dechtom, tukom a prachom.

Pri umývaní nečistôt nebuďte na svoje ruky agresívny. Vyhnite sa častému používaniu antibakteriálneho mydla a drhnutím kože tvrdou kefou na ruky.

Okrem toho sa o ruky postarajte aj mimo vyhradené pracovné hodiny. Neustále ich hydratujte a doprajte im náležitý oddych. :)

Pozrite si kompletnú ponuku produktov na ochranu rúk a pokožky