11.01.2018
Sušiče topánok sú pre hotely veľkým benefitom a počas zimy doslova nutnosťou. Je jedno, či sa nachádzate v meste alebo blízko lyžiarskeho strediska. Vlhkosť je v tomto období všadeprítomná. Ak si neviete vybrať, ktoré sušiče obuvi sú pre váš hotel najlepšie, tento článok vám uľahčí rozhodovanie.
Prečo uprednostniť sušiče topánok?
Skôr než sa pustíme do jednotlivých druhov, prezradíme vám, prečo by sušiče topánok nemali chýbať vo výbave vášho hotela. Sušiče obuvi ponúkajú oproti sušeniu pri izbovej teplote či pri krbe viacero výhod.
Tou najväčšou je efektivita sušenia. Pri izbovej teplote by sa vlhká obuv vašich klientov pokojne sušila aj niekoľko desiatok hodín, no ani tak by neboli topánky 100-percentne suché.
So sušičmi sa táto „čakacia doba“ výrazne skracuje – sušenie môže trvať 2 až 6 hodín. Tento čas závisí od toho, ako veľmi je vnútro topánky vlhké.
Okrem toho sa sušiče topánok nestarajú iba o blaho majiteľov topánok, ale poskytujú výhody aj samotnej obuvi. Vlhkosť spojená s premnožením baktérií totiž skracuje životnosť topánok, čižiem aj lyžiarok.
Sušičky na topánky sú zariadenia, ktoré si nevyžadujú takmer žiadnu obsluhu. Nemusíte mať teda žiadne obavy, že ich ľudia vo vašom hoteli nebudú vedieť používať.
Jediná vec, ktorú na sušičke treba nastaviť, je elektrický časovač. Sušičky obuvi neprinesú veľa práce ani vám, pretože nepotrebujú nijakú špeciálnu údržbu.
1. Fúkacie sušiče topánok
Tieto sušičky obuvi sú vybavené elektrickým ohrevom a ventilátorom, ktorý teplý vzduch privádza do jednotlivých závesov. Je pritom jedno, či si vyberiete sušiče topánok pre 2, 10 alebo až 20 párov. Ventilátor fúka horúci vzduch do všetkých vešiakov rovnomerne.
Aby sa doba sušenia čo najviac skrátila, každý zo závesov má vlastné otvory. Z nich sa šíri vzduch vo všetkých smeroch priamo do topánky. Vyhrievacie špirály zohrievajú vzduch vždy o 25 ºC.
To znamená, že ak je v miestnosti 22-stupňová teplota, topánky budú sušené teplotou 47 ºC. Vďaka tomu môžu mať vaši hostia suchú obuv už do dvoch hodín.
2. Sušiče s odsávaním vzduchu
Tieto sušičky na topánky vyzerajú rovnako ako tie predchádzajúce, líšia sa však technológiou sušenia.
Každý z vešiakov je vybavený vlastným ohrevom, čo zabezpečuje ešte väčšiu účinnosť sušenia. Teplo totiž smeruje priamo do topánky.
Na závesoch sa nachádzajú prieduchy, ktoré odvádzajú vlhkosť von z topánky. Nevýhodou odvetrávania môže byť šírenie zápachu do okolia. Pokiaľ umiestnite sušič s odsávaním do menšej a nevetranej miestnosti, priestoru na atraktivite určite nepridá.
Sušičku je možné pripojiť na centrálny vetrací systém, takže odsávaný vzduch sa spolu so zápachom a vlhkosťou vyvedie mimo miestnosť.
Sušiče topánok s výhrevným telesom sú ideálnou voľbou do chladnejších miestností.
Ventilátor použitý vo fúkacích sušičoch by totiž nedokázal nízku teplotu zohriať natoľko, aby sa ňou dalo rýchlo sušiť.
3. Sušičky s teplovodivým ohrevom
Pokiaľ hľadáte sušiče topánok, pri ktorých by vás výroba tepla nestála takmer nič navyše, sušičky s teplovodným ohrevom sú tou správnou voľbou. Prečo?
Môžete ich jednoducho napojiť priamo na váš súčasný vykurovací systém, čím si ušetríte množstvo nákladov na výrobu a spotrebu elektrickej energie.
Sušičky na topánky alebo lyžiarky je potrebné napojiť na centrálne vykurovanie ako samostatnú vykurovaciu jednotku. Ohrievanie topánok pomocou horúcej vody je vhodné riešenie napríklad pre chaty – v nich totiž býva výroba vlastnej elektrickej energie (napríklad pomocou generátora) o dosť nákladnejšia.
V našej ponuke máme sušiace panely s kapacitou do 20 párov, ale aj modulárne cievky na sušenie topánok. Tie si môžete jednoducho pospájať a kombinovať podľa potreby.
4. Sušičky s dezinfekčným účinkom
Sušičky obuvi s ventilátorom alebo vlastným výhrevným telesom vyrábajú horúci vzduch s približnou teplotou 40 až 80 °C, ktorá na rýchle vysušenie mokrých topánok úplne postačuje. Vlhké prostredie je však živnou pôdou pre rozličné baktérie a plesne, ktoré zostávajú v topánke aj po jej vysušení.
Na dezinfekciu vnútornej časti obuvi sa dajú použiť rôzne spreje, no na trhu existujú aj sušičky topánok s dezinfekčným účinkom. Niektoré z nich využívajú na ničenie baktérií, plesní a húb ultrafialové svetlo, iné ozón.
Ozón je považovaný za najúčinnejší dezinfekčný prostriedok, ktorý sa dá vo voľnej prírode získať. Výhodou sušičiek, ktoré na dezinfekciu obuvi používajú ozón „vyrobený“ z kyslíka, je jeho neškodnosť. Zvyšný ozón sa totiž premení späť na kyslík do 30 minút.
Zhrnutie
Pokiaľ hľadáte pre svoj hotel alebo horskú chatu sušiče s nízkou spotrebou, na výber máte sušiče topánok s ventilátorom alebo sušičky obuvi s teplovodivým ohrevom.
Všetky sušiče topánok, ktoré máme v našej ponuke, majú ohnuté závesy. Vďaka tomu je na nich možné sušiť aj menšiu a detskú obuv bez toho, aby zo sušičky spadla. Navyše, vďaka tvarovaným závesom sa dostane vyžarované teplo priamo k špičkám topánok. Obuv tak bude úplne suchá aj v ťažko prístupných miestach.
Sušičky topánok sú vyrobené z nerezovej ocele – tento nehrdzavejúci materiál nepotrebuje žiadnu špeciálnu údržbu. Vaša sušička na topánky preto bude vyzerať rovnako nielen po jednej náročnej zime, ale pokojne aj po desiatich sezónach. :-)