23.05.2017
Plánujete kúpu priemyselného vysávača do dielne, na stavbu alebo skôr hľadáte niečo medzi? Pred výberom by ste si mali ozrejmiť niekoľko kritérií, ktoré vám pomôžu vybrať si priemyselný vysávač správne. Tie najdôležitejšie sme pre vás spísali v tomto článku.
Objem zásobníka závisí od veľkosti prevádzky
Pri výbere nového priemyselného vysávača zohráva veľkú rolu rozloha vášho podniku, prevádzky, dielne alebo haly. Predsa len, pokiaľ hľadáte priemyselný vysávač do dielne s rozlohou 150 m2, určite budete potrebovať inú veľkosť zásobníka ako tí, čo potrebujú vysávač na čistenie kancelárskych priestorov.
Samozrejme, aj veľkú halu dokážete vyčistiť s vysávačom so 4l zásobníkom, no pripravte sa na to, že veľké množstvo času strávite vyprázdňovaním preplneného zásobníka.
Filter – najdôležitejší prvok priemyselných vysávačov
Pri výbere vysávača podľa vlastností jeho filtra je rozhodujúcim faktorom samotná plocha filtračnej jednotky. Tu platí, že čím je veľkosť filtra väčšia, tým lepšie, pretože malá plocha sa zanesie drobnými nečistotami už v priebehu niekoľkých minút.
Na trhu existujú profesionálne vysávače vybavené funkciou, ktorá zabezpečuje automatické oklepávanie filtra. To znamená, že v pravidelných intervaloch sa filter dokáže sám očistiť od malých častí, ktoré znižujú účinnosť vysávača.
Niektoré sacie prístroje sú vybavené funkciou pravidelného vytriasania prachu pomocou elektromagnetického impulzu. Medzi takéto priemyselné vysávače patria modely značky Starmix zo série ISP iPulse.
Priemyselné prístroje na vysávanie prachu Starmix ISC Compact používajú impulzné vytriasanie filtra, ktoré sa spúšťa výlučne iba počas pracovných prestávok.
Bežným štandardom v priemyselných vysávačoch sú dnes aj vysokoúčinné HEPA filtre s 99,97 % účinnosťou. Väčšina kvalitných vysávačov obsahuje filter číslo 13. Pri ich značení platí, že čím vyššie číslo, tým HEPA filter prepúšťa menšie množstvo častíc.
Triedy filtrov – vyberajte podľa toho, čo budete vysávať
Priemyselné vysávače možno na základe filtrov rozdeliť na 3 prachové triedy.
Priemyselné vysávače spadajúce do kategórie L (LOW) dokážu pohltiť 99 % nečistôt a vo vzťahu k likvidácii materiálu sa na nich nevzťahujú žiadne špeciálne požiadavky.
Trieda M (MEDIUM) má iba 0,1 % priepustnosť častíc a priemyselné vysávače spadajúce do tejto kategórie teda dokážu pohltiť 99,9 % odpadu pochádzajúceho z dreva, sadry či brúsenia laku.
Najlepšiu účinnosť dosahujú priemyselné vysávače kategórie H (HIGH) určené na vysávanie rakovinotvorných prachov, baktérií, patogénnych či iných nebezpečných látok. Pokiaľ zvažujete kúpu vysávača z tejto kategórie, určite by ste si mali spolu s vysávačom zaobstarať aj špeciálny ochranný oblek.
Univerzálny, špeciálny alebo vysávač k elektrickému náradiu?
Pokiaľ neviete, na základe akej prachovej triedy by ste si svoj nový priemyselný vysávač mali vyberať, pomôcť vám môže rozdelenie vysávačov podľa využitia.
Univerzálne vysávače do priemyslu sú zlatou strednou cestou a ponúkajú všetky vymoženosti, ktoré sa dajú zužitkovať v dielni, garáži, na stavbe, pri hobby činnostiach, ale aj pri čistení kancelárskych priestorov a domácností. S univerzálnymi vysávačmi je možné vykonávať suché aj mokré vysávanie.
Priemyselné vysávače určené k elektronáradiu sú vhodné pre použitie v dielňach, na stavbe a všade tam, kde sa tvoria jemné až extrémne jemné častice prachu. Takéto nečistoty vznikajú napríklad pri vŕtaní, frézovaní, pílení či brúsení rôznych materiálov. Na stavbe nimi môžete vysávať dokonca aj zvyšky betónu, omietky, cementu, laku či kameňa, sadru a aj piliny z dreva.
Do tejto kategórie patria napríklad vysávače značky Starmix zo série ISP iPulse, ISC Compact, NSG uClean alebo NTS eSwift. Tieto vysávače stačí jednoducho pripojiť k odsávaciemu otvoru na brúske, pilníku alebo fréze.
Do extrémnych podmienok patria špeciálne vysávače, ktoré sú ideálnou voľbou pre požiarnikov a záchranárov. Rovnako vhodné sú však pre všetkých, ktorí od vysávača vyžadujú rýchle odčerpávanie kvapalných nečistôt. Vďaka špecifickým vlastnostiam týchto zariadení je možné špeciálne priemyselné vysávače používať aj k čisteniu zaplavených objektov, jazierok, vysávaniu kalu a horúcich nečistôt.
Profesionálne vysávače majú zabudované čerpadlo, vďaka ktorému dokážu extrémne rýchlo vysávať a prečerpávať kvapaliny do ďalších nádrží alebo odpadu. V našej ponuke máme vysávač pre hasičov a záchranné zložky, ale aj profesionálny vysávač na stavby, do dielní a priemyselných hál.
Príkon nerovná sa výkon
Zatiaľ čo príkon poukazuje na spotrebu elektrickej energie vysávača, skutočnú efektívnosť vysávača vyjadruje jeho výkon. Ten ovplyvňuje podtlak a množstvo vzduchu prejdeného cez turbínu za určitý čas.
Keďže niektorí predajcovia namiesto skutočnej efektívnosti poukazujú na príkon, pri výbere vysávača by ste sa mali zamerať na údaj o množstve vzduchu, ktorý je udávaný v litroch za sekundu (l/s) a hodnote podtlaku (mbar).
Či už hľadáte pomocníka na vysávanie do dielne, haly, garáže alebo na stavbu, veríme, že vám tento sprievodca pomôže vybrať si priemyselný vysávač ideálny pre vaše potreby.